BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGasRolioBlogas

2018-07-06

Trumpi pamąstymai

Posted by Rolandas Lukošiūnas in Be temos

Kaip ir kasdien, naršydamas populiariausiuose socialiniuose tinkluose, Bernardinai.lt portale užtikau straipsnį, pavadinimu “Lietuva - valstybė be karūnos”. Visų pirma, tai tikriausiai nera pats geriausias straipsnis liepos 6 - tai dienai… Antra - šiek tiek užkabino jo vienpusiškumas ir istorinių faktų pateikimo būdas. Žinoma, tai ir vėl tik mano asmeninė nuomonė, kuria ir norėčiau pasidalinti. Na, o pilną straipsnį galite rasti ir pateikti savo nuomonę minėto portalo FB paskyroje.

Viskas buvo taip, kaip buvo ir mes esame ten, kur esame… Faktas tas, jog Lietuva net ir priėmusi krikščionybę vis tiek kelis šimtmečius balansavo ant išnykimo ribos. Taip, buvo ir pakilimų ir nuopuolių, tačiau net ir žengus šį žingsnį jos niekas nepaliko ramybėje, o valdančių šeimų tarpusavio rietenos ir intrigos geros įtakos tikrai nedarė.
Istoriniai faktai nepavaldūs mūsų valiai, bet leidžiasi būdami interpretuojami, o kiekviena interpretacija tėra subjektyvi nuomonė su didesniu ar mažesniu pritarimo laipsniu. Tie visi žaidimai “o jei būtų buvę taip, tai dabar būtų taip” tėra rašymas šakėm ant vandens, nes niekas negali žinoti kaip būtų, jeigu būtų… Tačiau, jei jau leidžiamės žaisti, tai tokiu atveju - o kas būtų buvę, jei Lietuva nebūtų buvusi apkrikštyta? Gal ji, kas labai tikėtina, būtų sunaikinta? O gal ji būtų išlikusi, kas taip pat labai tikėtina, tačiau dar labiau unikalesnė nei dabar? Ne tik su savo unikalia kalba ir kultūriniu paveldu (kurio didžiosios dalies net nežinome arba asimiliuotą svetimą paveldą laikome savu), bet ir su unikalia religija ir jos sąlygojamu unikaliu požiūriu į savo artimiausią aplinką ir apskritai į visą pasaulį. Aš nežinau ar egzistuoja tokia studija apie tam tikro tikėjimo poveikį žmogaus psichologijai ir kur žmogus vedinas savo pasirinkto ar primesto tikėjimo gali atsidurti ir kokiu tapti, bet man asmeniškai labiau patinka manyti, jog tautos iš kurių nebuvo atimta jų tikroji religija yra tyresnės, geresnės ir turinčios daugiau išminties. Aišku, galima tam paprieštarauti ir sakyti, jog yra tokių kurios reikalauja žmogiškųjų aukų ar remiasi kanibalizmu…. Tai tokias religijas geriausiai gydo civilizacija, o jei konkrečiai, tai vienas svarbiausių jos aspektų - švietimas. Be to, mes niekada nebuvome tokie ir švietėjiška įdėja anksčiau ar vėliau vis tiek būtų mus pasiekusi vienokiu ar kitokiu budu. Ir aš esu beveik įsitikinęs, o gal reikėtų sakyti noriu tikėti, jog Lietuva nors ir saugodama savo tikėjimą ir nesiekdama karališkos karūnos, vis vien būtų išlikusi. Su kalba kuri būtų evoliucionavusi gal kiek kitokia linkme, su raštu kuris atrodytų kiek kitaip ir t.t. Tačiau su tautiniais bruožais, kurie yra į nieką nepanašūs ir su labiau išlikusiu identitetu, kuris atsispyrė svetimos religijos invazijai. Ir gal net šiuolaikiniame pasaulyje mums būtų lengviau tvarkytis, o mūsų požiūris būtų visiškai kitoks, tiek į aplinkinius, tiek į pačius save.
Viskas ką aš čia rašau, taip pat tėra “šakėm ant vandens”… Bet reziumuojant - svarbiausia, kad ir kur bevedė istorijos vingiai, mes išlikome, turime didingą istorija, unikalią kalbą ir laisvą ir nepriklausomą Lietuvą. Beliko susitvarkyti su savimi ir sąmoningai metus gręžioti atgal, keliauti pirmyn. Praeities istorijos negalima pamiršti ir negalime jos pakeisti, bet galime iš jos mokytis. Tačiau rytojaus istorija priklauso tik nuo mūsų ir mes ją darome šią akimirką.
Su Mindauginėm, brangieji!
Gražios dienos! 

Patiko (0)

Rodyk draugamsLeave a reply